תגיש לי Options

וגם כי הצורך הוא תרבותי ואני חייב להודות שאני לא יודע מה הן אותן "קולוניות", אבל אוסטרליה היא עדיין מדינה שבה אתה לא דובר את השפה העברית...

Make sure you don't forget to reply to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which deal with the nominator is not going to have an affect on the result of the nomination. Thank you!

מסתבר שרוב הישראלים לא מוכנים לשמוע על "מדינה ציונית" בלי זיקה הסיטוריה או תרבותית לאדמה שלה. וראים זאת די בבירור, העובדה היא שמייסדי הציונות הצליחו להביא הנה את כל גלי העליה, בגלל השיוך לאדמה.

בשום מקום אחר בעולם לא ראיתי התייחסות כזאת לתושבים שעוברים למקום אחר.

אני כותב את ההודעה הזאת מארץ הקודש ולא מארץ הקנגורו, ולא נראה לי שזה ישתנה בשנים הקרובות, אבל אני לא יכול שלא לתהות אם אני לא דופק את הילדים והנכדים (ההיפותטיים) שלי בזה שאני נשאר כאן.

cc-by-sa-all to release it underneath the multilicense GFDL in addition Imaginative Commons Attribution-ShareAlike All-Variation license or PD-self to launch it into the public domain. See Commons:Copyright tags for the complete list of copyright tags which you can use.

When you start to buy about to locate this kind of loan, you shall benefit from using the online market place as there are actually Rather a lot of highly regarded Internet websites that publicize these financial loans for car funding. bigpictureloans.com

זה בא  מהגישה השמאלנית שכאילו אם נספק  אוכל לעזה אז זה ימתן את אזרחי האויב עלק, זה דבר שגורם לי קצת לאבד את תחושת הביתיות שהמדינה היתה אמורה לתת לי.

(בעקבות השרשור על "כדאיות" המעבר לחיים באוסטרליה ועוד כמה כאלה שהיו כאן)

דווקא סתמתי את הפה כמה זמן אחרי ההגירה מישראל ואפילו בזמן צוק איתן התגייסתי להסברה ברשתות חברתיות, באמת באמת שהיתה לי תחושה בצוק איתן ש"הפעם ישתנה" והנה - תראה מה קרה (או אולי לא קרה?)

She calls for justice and commences her journey to clear the girl's identify and expose the truth guiding the favored myth and poems. Though this aspect is penned within the science fiction modus, the fantasy is reasonable and will help us to totally understand grandmother's earlier.

אם תנסה להרחיב יותר את נקודת המבט - אין חיים ולכן אין מוות.

File:Ghetto IMG 4126.JPG continues to be marked as check here a feasible copyright violation. Wikimedia Commons only accepts free written content—that is definitely, visuals together with other media information that may be employed by any one, for virtually any function. Regular copyright legislation isn't going to grant these freedoms, and Except if mentioned otherwise, everything you find on the web is copyrighted and not permitted right here.

File:Abba_Yavniel.JPG is mentioned at Commons:Deletion requests so that the Neighborhood can examine irrespective of whether it should be held or not. We would recognize it if you can check out voice your opinion concerning this at its entry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *